Bella Skyway Festival w ToruniuNajwiększe wydarzenie kulturalne w Toruniu nadchodzi wielkimi krokami ? czas zacząć odliczanie do kolejnej edycji Bella Skyway Festival, który Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego 2014. W ubiegłym roku festiwal przyciągnął rekordową liczbę ponad 300 tys. widzów. Kolejna, już 7 odsłona rusza 25 sierpnia i potrwa nie pięć, a sześć dni!

Planujemy równie mocne uderzenie jak przed rokiem ? zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Bella Skyway Festival zdobył tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2014 i dołożymy wszelkich starań, aby nadchodząca edycja prezentowała sztukę światła w najlepszym wydaniu. Dodatkowo, w tym roku festiwal potrwa aż sześć dni, a wszystko po to, aby mogła w nim wziąć udział jeszcze większa liczba osób niż dotychczas ? dodaje.

Największą i najważniejszą instalacją festiwalu będzie spektakularna projekcja na kilku połączonych kurtynach wodnych (w tym kurtynie grawitacyjnej), zamontowanych na Wiśle na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji. Zjawiskowy pokaz dla tysięcy widzów, specjalnie na Bella Skyway Festival, przygotuje Bogumił Palewicz, jeden z najlepszych reżyserów światła w Europie, zaproszony ostatnio do udziału w prestiżowym festiwalu światła w Izraelu.

Duże wrażenie na publiczności zrobi ?Bukiet abażurów?. Jest to intrygujące dzieło francuskich artystów światła TILT. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej ? konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiego Starego Miasta, nadająca mu nowy, poetycki wymiar, przywołując poczucie wewnętrznego spokoju i szczęścia. Na to mogą liczyć widzowie.

?Chmura? to kolejna niesamowita, interaktywna instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne?a Garretta, stanowiąca jeden z najbardziej ? o ile nie najbardziej ? angażujących publiczność punktów programu Bella Skyway Festival 2015. Jest to interaktywne dzieło zbudowane z sześciu tysięcy żarówek, które widzowie mogą włączać i wyłączać wedle własnego życzenia. Zależało nam aby w tym roku pojawiło się więcej instalacji angażujących do zabawy widzów ? komentuje Przemysław Draheim.

?Światłoczułe? to z kolei instalacja zbudowana z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka, którą stworzą w ramach warsztatów dzieci i młodzież z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz z dwóch toruńskich szkół: z Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28 pod kierownictwem artystów plastyków z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały.

Podczas tegorocznej edycji Bella Skyway Festival grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki  i Joanna Witkowska) poruszy fasadą budynku Collegium Maximum. Artyści wprowadzą nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.
Bella Skyway Festival będzie celebracją niezwykłej ludzkiej umiejętności postrzegania świata w różnych jego wymiarach. Po raz kolejny będziemy wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej, znajdować korelacje pomiędzy nauką i sztuką, opierając się na nowoczesnej technologii, która wprowadza sztukę audiowizualną na kolejny, wyższy poziom. 

Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway Festival to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. 
Laureat organizowanego przez POT Konkursu na najlepszy produkt turystyczny 2014 roku. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.
Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na  filarach: nauce, sztuce i ludziach. Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter ? jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Bella Skyway Festival to odzwierciedlenie duszy Torunia.


www.bellaskyway.pl 

2017-07-05 11:35 2086

Inne artykuły

Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie

Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie

Warto zobaczyć

Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie to święto nowego cyrku, teatru i sztuki alternatywnej.  Idea Carnavalu wywodzi się

Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Warto zobaczyć

Gdańskie święto kupieckie   Największy spośród odbywających się jarmarków zwią